Хто і коли винайшов нержавіючу сталь

PDF Друк
Вівторок, 28 березня 2017, 01:12

Нержавіюча сталь широко використовується в багатьох сферах повсякденного життя, вперше була представлена світу в 1915 році. Тоді була опублікована замітка в New York Times, де говорилося, що була винайдена сталь, яка зберігає колір, на ній не утворюються плями і іржа. У цій же замітці йшлося про те, що цей матеріал найкраще застосовувати для створення столових приладів, адже вони не будуть окислюватися, контактуючи з їжею і різними миючими засобами.

Попередники нержавіючої сталі

Нержавіюча сталь застосовувалася в усьому світі і до вищевказаної замітки. Великим недоліком звичайної стали було те, що вона порівняно швидко іржавіє. У 1821 П'єр Бертьє зауважив, що якщо залізо сплавляти ні з вуглецем, а з хромом, то воно має велику стійкість до кислот. Але тільки в ХХ столітті цей сплав набув широкого використання, адже перші зразки були досить тендітними. У 1912 році Елвуд Хейнс подав панент на винахід нержавійки, з якої він хотів виробляти ріжучий метал інструмент.

Хто винайшов сталь

Офіційним винахідником є та людина, якій не потрібна була слава - Гаррі Брірлі, який працював металургом без освіти. З 1908 року він став працювати в лабораторії, в 1913 році виробляв випробування над сплавами зі сталі. Працюючи «в сліпу» він пробував і помилявся, а невдалі зразки просто складав в кут, де вони іржавіли. Один із сплавів не закрий іржею через місяць, чим привернув увагу вченого. Саме про цю стали і згадувалося в газеті пізніше. Після свого відкриття Брірлі вирішив, що цей сплав зможе стати в нагоді в багатьох сферах життя, тому почав звертатися в різні фабрики і навіть невеликі майстерні. Місто Шефілд, в якому він перебував, славився своїми столовими приборами і ножами, тому він вирішив для початку завоювати цю нішу. На жаль, куди б він не звертався, ніхто не підтримував його ентузіазм. Власники майстерень і фабрик думали про те, що на таку продукцію підуть великі трудовитрати. А вироби вийдуть настільки довговічними, що незабаром ринок заповниться, і більше не буде вимагати нових винаходів. До літа 1914 року Брірлі не міг знайти спільника для виготовлення ножів або столових приборів, поки не зустрівся з Ернестом Стюартом. На той момент Ернест працював з компанії R.F. Mosley & Co і погодився прийняти сталь Брірлі для тестування. Спільними зусиллями до вересня вони знаходили ідеальну температуру і спосіб обробки даної сталі, і виготовили першу партію ножів, яку роздали своїм родичам і знайомим. Використання ножів мало одну умову - якщо інструмент покриється іржею, його потрібно повернути назад. Жоден з ножів так і не повернувся в майстерню, і після цього інші виробники стали приймати нержавіючу сталь.За 1915-1916 роки Брірлі отримував Потенте в різних країнах - Канаді, Америці, європейських країнах. Хейнс вже мав патент в Америці, тому оскаржував те, що винайшов Брірлі. Зрештою, вони змогли прийти до угоди, що зробило можливим спільне відкриття Англією і Америкою компанії під назвою The American Stainless Steel Company.

Стаття підготовлена компанією ЮТМК.


Якщо Вам сподобався текст, натисніть на кнопку соцмереж