Як громадськість робила Сихів привабливим?

PDF Друк
Вівторок, 07 липня 2015, 12:51

«Better call Sykhiv» або що можуть змінити «мобільні» громадські простори

Можливість одночасно перебувати в двох місцях за допомогою «Сихів-порту» та мобільний додаток «Шухляда» – ось два створених прототипи, що були розроблені в рамках хакатону «Нові медіа у громадському просторі», організатором якого виступила ініціатива «Група 109».

Мета хакатону: напрацювати рішення, спрямовані на те, аби зробити громадські простори місцем взаємодії людей. Слід також сказати, що команда учасників, яка складалась з активістів, архітекторів, маркетологів та програмістів, сфокусувалась саме на громадських просторах Сихова.

Як саме нові медіа можуть використовуватись у громадських просторах?

Нові медіа у громадському просторі – досить широке поняття, яке передбачає:

засоби спостереження (відеокамери, чи, наприклад, давачі, що вираховують час приїзду трамваю на зупинку, тощо);

«медіа-фасади» будинків: «традиційні» вивіски, реклама, позначки (наприклад QR-коди на стінах будинків); ті, що передбачають персональну взаємодію (таж реклама, сповіщення, тощо); інтерактивні медіа-арт проекти на фасадах (підсвітка і т.п.);

мобільні ігри та додатки (від Forsquare до дуже цікавого Urban Alphabets);

інтерактивні медіа-арт інсталяції у громадському просторі.

Чи потребує громадський простір мобільності?

Коли ми говоримо про «мобільність» слід мати на увазі не тільки технологічні властивості, чий вплив на громадський простір дозволяє досягнути:

«Розширення» простору, адже подібні рішення дозволяють трансформувати громадський простір в залежності від часу, аудиторії та дії. Зокрема, мобільні додатки дозволяють «користуватись» простором поза його межами, у будь-який час. «Медіа-фасади» можуть працювати лише у певні години, й при тому вони можуть постійно змінюватись, не обмежуючи фізичний простір.

Уникнення конкуренції за користування громадським простором. При всіх варіаціях трактування терміну «громадський простір» із самої назви витікає визначення, що простір «належить» громаді. В реальності ми не можемо говорити лише про одну єдину цілісну спільноту. Громада складається з великої кількості маленьких груп людей, так званих «пабліків», кожна з котрих має свої інтереси та прагнення (політичні, економічні, культурні, соціальні). «Мобільність» дозволяє всім зацікавленим групам людей користуватись громадським простором, не обмежуючи права та потреби.

Слід додати, що нові медіа – не єдиний спосіб досягнути мобільності громадських просторів. Сюди також можна віднести різноманітні перформанси, флешмоби, ярмарки, фестивалі, тощо. Ба більше, ментально розширюючи простір та створюючи сюрприз, експеримент, відкриття «мобільність» дозволяє подолати кризу громадських просторів, яка характерна не тільки для Львова, а для більшості сучасних міст.

Чому саме Сихів?

«Група 109» працює з громадськими просторами Сихова вже близько року. За словами Наталі Мисак, дослідниці Сихова, у початковому проекті планування житлового району, розробленому у 1970-их рр., була передбачена внутрішньорайонна пішохідна зона, своєрідний «зелений» зв’язок, який мав би поєднати між собою важливі функційні зони. Фізично цей пішохідний бульвар було частково реалізовано, проте його частини не функціонують так, як це було передбачено. В той же час Сихів має великий потенціал для розвитку саме громадських просторів – велика кількість зелених зон, зв’язок між головними центрами, збереження закладеної інфраструктури. У своїй роботі над проектом оновлення скверу на Санті учасники «Групи 109» розглядають цю ділянку в контексті мережі громадських просторів, так званого «Зеленого кільця». Тож під час хакатону громадські простори були розбиті на декілька фрагментів, що мають різні властивості: на кільці позначали головні громадські простори, «проміжні» простори та лісопарк.

Хакатон мав на меті розробити рішення, які б запрошували мешканців до «Зеленого кільця» та спонукали відкрити мешканцям потенціал цієї території.

«Сихів-порт»

Проект полягає у розміщенні в декількох активних центрах Сихова камери та монітору, які б дозволяли «бачити» інше місце на Сихові. Слоган «Better call Sykhiv» має на меті продемонструвати, що цей район також може бути привабливим для прогулянок та відпочинку. Проект дозволяє викликати цікавість у місцевих мешканців щодо свого району. Адже якщо ти бачиш наживо цікаву активність в іншому місці, виникає потреба туди навідатись. Ще одним плюсом може стати відчуття безпеки, усвідомлюючи «відкритість» простору (останній пункт викликає дискусії, адже в той же час це постійне спостереження може викликати підозру у контролі). Фокус камери та розмір монітора передбачає активність тільки зацікавлених осіб, аби не перевантажувати громадський простір великими конструкціями та зберегти анонімність для тих,  хто цього бажає. Розвиваючи цю ідею, учасники прийшли до думки, що подібні «порти» можуть зв’язати Сихів і з іншими районами Львова (а потенційно і з іншими містами). Таким чином, перебуваючи на площі Ринок можна побачити Сихів  та ту активність, яка там відбувається. На останок, «порт» може бути використаний для візуального контакту між людьми, які знаходяться в різних місцях.

Мобільний додаток «Шухляда»

Ідея з ознакуванням «Зеленого кільця» трансформувалась і врешті було прийнято рішення, що наявність певних активностей в його межах буде хорошим стимулом відвідати мережу цих пішохідних вулиць. Так з’явилась ідея мобільного додатку, який дозволяє залишити та/або отримати повідомлення від «незнайомця»: привітання, листа, запит, тощо. Прогулюючись «Зеленим кільцем» у віртуальній площині можна закріпити повідомлення, яке буде знаходити адресатів, які опинились на тому місці, де було залишено «листа». Додаток потребуватиме модерації, аби можна було відфільтрувати рекламу, звідси і пішла назва – «шухляда». Користувачі мобільних пристроїв залишають повідомлення ніби у віртуальну шухляду. Наприклад, ви сидите на лавці у сквері і вирішуєте поділитись своїм настроєм. Залишаєте повідомлення, яке можна буде прочитати опинившись лише в тому самому місці. Якщо повідомлення будуть із загадкою, то ефект «Дзиги» гарантований. Плюс можна прописати заздалегідь історії про Сихів чи певні його цікаві локації.

Проект реалізувати не складно, куди тяжче його підтримувати, а ще тут поки відсутній wi-fi (що суттєво зменшує кількість потенційних користувачів). Так само є думки, що люди приходячи у сквер хочуть відпочити, а не отримувати додаткову інформацію, оскільки ми зараз і так нею перенасичені. В той же час, проект дозволяє наситити простір активностями, які можуть бути створені самими відвідувачами, та які не потребують великих фінансових затрат. У самому просторі може стати цікаво – «Що чекає на мене он у тому сквері?»

Якщо підсумувати, учасники хакатону намагались розробити рішення, які би викликали в першу чергу інтерес до громадського простору за рахунок приємних сюрпризів, гри та пригод. Протягом дня хакатонили: Максим Асафатов, Наталя Мисак, Володя Палій, Марічка Закалюжна, Святослав Гоцко, Ростислав Паранько, Андрій Рущак та Маркіян Юринець (Маркіян та Андрій представляли також місцеву громаду).

Хакатон відбувався в рамках Майстерні міста. Зараз «Група 109» збирає відгуки на представлені проекти аби доопрацювати їх та привернути увагу львів’ян до громадських просторів Сихова.

Максим Асафатов


Якщо Вам сподобався текст, натисніть на кнопку соцмереж


 

Додати коментар

Захисний код
Оновити