Категорії

1253-1340 роки: місце Львова у боротьбі з ворогами Галицько-Волинського князівства

PDF Друк
Неділя, 10 серпня 2014, 12:13

Столиця Галичини пережила величезну кількість кривавих сутичок. Як свідчать історичні факти, майже у всіх жорстоких боях захисники Львова досить легко перемагали ворожі війська. Проте, є у світовій історії військо, перемогти котре було не під силу навіть визнаним спеціалістам військової справи минулих століть. Назва цього війська - Золота Орда, основу якого складали татаро-монголи. Вони були досвідченими вояками, котрі ніколи не йшли на компроміс зі своїми ворогами, не брали полонених, та не жаліли нікого - н жінок, ні малих дітей. Ще змалку молодих монголів вчили майстерно стріляти з луків, не боятись небезпеки і, не дивлячись ні на що, впевнено йти до перемоги.

Так склалось, що нашестя монголо-татар не обійшло стороною і Львів. Командуванню Золотої Орди не сподобалось те, що так бажані для них землі нещодавно заснованої Русі відділились від території, де правили монголи. В 1253 році відбулось святкування на честь коронації Данила Романовича, котрий відтепер був єдиним правлячим королем Русі. З того часу король більше не вважався васалом Золотої Орди, отже не був зобов'язаний виконувати накази командування могутнього війська. Перше, про що попіклувався король Данило, це спорудження міцних фортець, котрі повинні були захистити землю Русі від агресорів.

У відповідь на такі зміну влади в Галичині, військо монголо-татар розпочинає свій наступ на українські землі. В результаті кровопролитних боїв 1259-1261 років Золота Орда змогла відновити свій контроль над західними регіонами Русі. більша частина Львова була зруйнована, а разом із міськими стінами були розбиті мрії жителів міста про швидку розбудову та розквіт.

1264 року король Данило помирає, а влада переходить до його синів Шварна та Лева. Старший син Шварно правив землями Русі до 1269 року, після чого королем було призначено Лева. Під тиском та погрозами монголо-татар король був змушений прийняти статус васала Золотої Орди. Згодом Лев Данилович переносить столицю Галичини до Львова. Цю подію описує відомий європейський мандрівник Юзеф-БартоломейЗиморович. Згідно його слів, своєю резиденцією король Лев зробив Високий Замок. Проте правити територією Русі надто довго молодший син Данила не зміг. Після смерті короля в 1301 році, до влади приходить його син та наступник Юрій Львович. Він зміг позиціонувати як справедливий правитель своєї держави, котрий не боявся війська Золотої Орди. Внаслідок цього, в 1308 році Юрія позбавляють престолу та жорсткого вбивають. Наступниками сміливого короля стали його сини Лев та Андрій, перед котрими дуже швидко з'явилась нова загроза. незважаючи на міжусобні сутички між ханами Золотої Орди, їхнє військо все же представляло велику загрозу для Русі. Окрім того, поряд з територією Галичини дедалі могутнішим ставало Польське королівство. В 1340 році останнього короля Русі Юрій II Болеслав помер від отруєння, спланованого придворними боярами. До Львова ввірвались польські війська під проводом короля Казимира III Великого. Загарбники вщент спалили майже половину Львова, пограбували державну скарбницю Русі, та забрали до Польщі величезну кількість полонених. Згодом Львів, як і решта територія колишнього Галицько-Волинського князівства, став об'єктом сутичок між військами королівств Польщі та Литви. До боротьби за Львів долучились армія Угорщини та Золота Орда. В період з 1340 по 1349 роки в Галичині правив боярин Дмитро Детько, котрий присвоїв собі статус "управителя Руської землі".


Якщо Вам сподобався текст, натисніть на кнопку соцмереж


 

Додати коментар

Захисний код
Оновити