Категорії

Домініканський собор (сьогодні церква Св. Євхаристії) та його важка доля

PDF Друк
Неділя, 10 серпня 2014, 12:08

Величезна кількість духовних та культурних пам'яток завжди приваблює гостей Львова. Це й не дивно, адже стіни кожного з архітектурних шедеврів минулих століть зберігає в собі всі ті історичні факти, котрі для сучасних українців, нажаль, втрачені.

Особливе місце серед древніх шедеврів архітектури на території Львова займає Домініканський собор, а сьогодні греко-католицька церква Св. Євхаристії - визначна пам'ятка, споруджена та оздоблена в стилі пізнього бароко з цінним скульптурним оздобленням.

Ще у VIII ст. на території, де зараз знаходиться собор, було засновано монастир домініканів. Ця подія стала результатом багатолітніх прохань принцеси Угорщини Констанції, дружини князя Лева Галицького. Вона сповідувала католицизм, та дуже сумувала за своєю країною та ріднею. Окрім Констанції, до монастиря приходили молитись дружинники князя, та сам Лев Галицький. В період з XV по XVIII ст. на цій території знаходився костел, виконаний в надзвичайно популярному в той час готичному стилі.

На початку 1559 року на площі перед костелом та в його приміщенні відбулась жорстока сутичка, ініціатором котрої став магнат Лукаш Гурка. Вельможа всіма силами намагався повернути свою наречену Гальшку Острозьку, яка на той час вважалась найбагатшою спадкоємицею престолу Польщі. Після осади костелу, війська угорського магната перекрили водопостачання храму, а вельможа врешті забрав жінку в Угорщину. Внаслідок боїв споруда костелу сильно постраждала, до 1748 року він простояв наполовину зруйнованим. В тому ж році споруду розібрали, а в 1764 році на цій території закінчили будівництво нового храму, котрий був дуже схожим на костел Св. Карла у Відні.

З приходом до влади більшовиків, приміщення костелу, як і більшість українських храмів, було передано для складів. В 1970 році тут було відкрито Музей атеїзму та релігії, а під головним куполом колишнього храму був підвішений маятник Фуко, котрий символізував рух Землі навколо своєї орбіти.

На початку 90-х років XX століття храм став притулком для львів'ян, котрі сповідують греко-католицький напрямок християнства. Споруда отримала назву церкви Св. Євхаристії і з того часу храм часто відвідує молодь та львівська інтелігенція.


Якщо Вам сподобався текст, натисніть на кнопку соцмереж


 

Додати коментар

Захисний код
Оновити